Phoenix Şimleu, o victorie şi două înfrângeri la turneul de la Cluj

După victoria obţinută în tie-break, marţi, în primul meci al turneului de pregătire de la Cluj, echipa masculină de volei, Phoenix Şimleu Silvaniei, a pierdut al doilea meci din cadrul turneului, în faţa voleibaliştilor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare. Scorul final a fost 3 – 0 în favoarea maramureşenilor, cel mai disputat fiind actul secund. În primul set, diferenţa a fost de cinci puncte, 25 – 20, iar în al doilea parţial, şimleuanii au depăşit pragul de 20, acumulând 22 de puncte. În ultimul set, scorul a fost 25 – 19.
Phoenix Şimleu: Harlişca, Pop, Teuşan, Filip, Bokor, Rus, Ciobanu – libero. Au mai evoluat: Toth şi Silaghi. Antrenor: Mircea Abraham
Explorări Baia Mare: Răileanu, Ţuţea, Negrean, Hobolt, Păştean, cuciureanu, Tofan – libero. au mai evoluat: Balog – libero şi Neamţ. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop
Ultimul meci, cel de ieri dimineaţă, cu SCMU Craiova, a fost pierdut tot în trei seturi de şimleuani, jucătorii pregătiţi de Dănuţ Pascu câştigând la 20, la 15 şi la 19.
Turneul de la Cluj a fost câştigat de Explorări Baia Mare, care a obţinut trie victorii din tot atâtea partide disputate, singurul set pierdut fiind în ultimul meci, cel de ieri, cu formaţia locală, Universitatea Cluj.
Locul doi a fost ocupat de SCM Craiova, Universitatea Cluj clasându-se pe ultimul loc.